SEHiR LEZZETLERi

BURSA BALIK

BURSA BALIK

iSKENDER KEBAP

iskender kebap veya iskender döner, Bursa yöresinin meşhur kebap yemeklerinden biridir. 1867 yılında Kayhan Çarşısı'nda başlamıştır. Aslında temel malzemesi Döner olsa da, iskender'i iskender yapan, üstündeki tereyağ, domates sosu, yanındaki yoğurt ve altındaki yağlı pide parçalarıdır.

iNEGÖL KÖFTE

inegöl köfte, Bursa'nın inegöl ilçesinde yapılan ızgara köftedir. 19. yüzyılın sonlarında Balkanlardan inegöl'e gelen Türk göçmenleri halkı tarafından yaratıldı.Ćevapi olarak Balkanlar'da bilinmektedir. Yuvarlak şekilde yoğrulur ve ızgarada pişirilir.

TAHiNLi PiDE

Tahinli pide, bir pide türüdür. Ekmeklik hamur ince bir biçimde oval şekilde açılarak içine yeteri miktarda tahin dökülür. Tahin miktarı isteğe bağlıdır. Ayrıca şekerli olması istenirse yine istenildiği kadar toz şeker atılır. Hamur yaklaşık 1 metre uzunluğunda yuvarlanır.

BURSA SEFTALiSi

Bursa şeftalisi, kalite ve lezzetiyle tüm Türkiye’de meşhurdur. Şeftali Haziran ve Ağustos ayları arasında olmaktadır. Şeftali içerisinde zengin vitamin ve mineraller bulunması nedeniyle hem çok besleyici, hem de içerisinde yağ bulunmaması ve lifli yapısı ile diyet listelerinde bulunan bir meyvedir. Bursa Şeftalisinin 10 farklı vitamini bir arada bulundurması, özellikle C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olması kendisini değerli kılmaktadır.

PiDELi KÖFTE

Tarihi Kayhan Çarşısı’nda dönere alternatif olarak ortaya çıkan pideli köfte yüzlerce yıllık geçmişi ile, sadece Bursa’da yapılmaktadır. Kayhan çarşısı Yıldırım Beyazıt zamanında kurulmuş olup, eski adı “Kayıhan”dır. Burada uzun yıllardan beri sürdürülebilmesinin nedeni ise bir meslek olarak görülmesi ve babadan oğula aktarılarak yaşatılmasıdır. Pideli köfte yemeği bölgeye gelen turistlerin beğenisine sunulur. Bursa’ya özgü tatları tanımak isteyen bir turiste ilk önerilen yemek pideli köftedir.

KESTANE SEKERi

Kestane şekeri, kestane ve şekerli şerbet karışımı bir tatlı. Bursa'nın meşhur tatlılarından bir tanesidir. Kestane şekeri Bursa ili sınırları içindeki Uludağ'da yetişen kestanelerden yapılmaktadır. Kestane şekeri haşlanmış kestane soyulduktan sonra tülbentlere bağlanarak kaynayan şerbet içine batırılarak yapılır.

CANTIK

Türkiye’nin her yerinde bulamayacağınız, sadece Bursa’da yiyebileceğiniz minyatür, lezzetli, yuvarlak formda bir pide türevi. En karakteristik özelliği kenarlarının kalınca olmasıdır. Ortasındaki hamur çok ince olur, harcı da buraya konur. Klasik cantık kıymalıdır. Bursa’nın Kayhan semtindeki pidecilerde en lezzetlisini yemek mümkündür.

GEMLiK ZEYTiNi

Kabuğunun ince ve etine yapışık, et kalınlığının fazla, çekirdeği küçük, yuvarlakça ve üstü pürüzsüz oluşu ve aromatik olması dolayısıyla, Gemlik tipi zeytinden yüksek kaliteli sofralık zeytin üretilebilmektedir.Kilogramdaki dane adedi 280-320 arasındadır. Zeytin, Gemlik, Bursa ve yakınlarında Gemlik adını alırken, Orhangazi’de Kaplık, Mudanya’da Trilye, ayrıca Orhangazi ve Gemlik’te Kıvırcık ve Kara isimlerini de alır.