GEZiLECEK YERLER

CUMHURiYET CADDESi

Ulucamii, Kapalıçarşı, Altıparmak, Cumhuriyet Caddesi gibi Bursa'nın en merkezi yerlerinin ortasında, nostaljik tramvay eski tarihi kimliğini kazanmıştır. iskender'den sonra Bursa'nın en meşhur yemeklerinden biri olan Pideli Köfte'nin en güzel mekanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Daha Fazla

KOZA HAN

Koza Han, tarihi dokusuyla bir fincan çayı bile barışçıl bir hale dönüştürüyor. Bursa halkının pazara geldiği nadide yerlerden biridir.

Daha Fazla

BURSA KENT MÜZESi

Bursa Kent Müzesi, 2004 yılından bu yana kentin eski adliye binasında hizmet veren, Bursa’nın 7000 yıllık bir zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin sergilendiği müzedir.

Daha Fazla

FiDAN HAN

Fidan Han, Bursa'nın en önemli ve en eski hanlarından biri olarak bilinir. Sadrazam Mehmet Ağa'nın oğlu, ibrahim Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmekte. 15.yüzyılda yaptırılan hanın iki avlusu bulunuyor. Ahırların bulunduğu kısım günümüzde dükkanların olduğu yerdedir.

Daha Fazla

iSKENDER

Efsanevi NER DÖNER KEBAP'ın hikayesi, Bursa'nın Kayhan ilçesinde Mehmet “iSKENDER Efendi Kay'ın oğlu dükkanında başlıyor. O sırada kuzu, odun ateşinde bir bütün olarak ve yere paralel olarak pişirilirdi. Böylelikle lezzetli kuzu parçaları herkese eşit dağıtılmaz. “iSKENDER Efendi üzerine, herkesin eşit oranda aynı tadı alabilmesi için çözüm aramaya başlıyor ve nihayet et pişiren bir aileden gelen iSKENDER Efendi gelen, uzmanlığını ve girişimci ruhunu bir araya getirerek yeni bir lezzet yaratıyor. harman ve pişirme yöntemi.

Daha Fazla

FETiH MÜZESi

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Bursa'nın Osmangazi ilçesinde yer alan, 1 Kasım 2018'de ziyarete açılmış tam panoramik bir müzedir.[1] Temeli 15 Eylül 2015’te atılan müze, ana tema canlandırma salonu, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerden oluşmaktadır. Ekolojik mimarlık anlayışına göre yapılan müze, enerji verimliliği ilkesine göre Yeşil Bina formunda inşa edilmiştir.

Daha Fazla

EMiR HAN

Ulu Cami'nin kuzeydoğu köşesindedir. Sultan Orhan tarafından külliyeye gelir getirmesi amacıyla inşa ettirilmiştir. Tarihi belgelerde Bezzaz-ı Atik, Bezzazistan, Eski Bezzazistan, Bey Hanı, Sultan Hanı, Karbansaray gibi isimlerle de geçmektedir. Bursa'da inşa edilen Osmanlı hanlarının ilkidir.

Daha Fazla

iPEK HAN

ipek Han, Bursa'da Hanlar Bölgesi'nde Yeşil Külliye'ye gelir getirmek amacıyla 15. yüzyılda Osmanlı sultanı I. Mehmed tarafından yaptırılmış iki katlı han. ipek tüccarları ve iplikçilerin kullanımı için tasarlanmış olan yapı, Bursa'nın en büyük hanlarından birisidir. Bursa Ulu Camii ile Pirinç Han arasında yer alır.

Daha Fazla

IRGANDI KÖPRÜSÜ

Bulgaristan'da Floransa, Venedik ve Lovech'te tek örneği olan dünyadaki tek çarşı köprülerinden biridir. Köprü, geleneksel el sanatları dükkanları ile çay ve kahve için de önemli.

Daha Fazla

YESiL TÜRBE

Adı Yeşil olmasına rağmen dünyadaki en güzel Turkuaz tonuna sahip olup iznik Çini sanatının en nadide eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yeşil'in türbesi içinde bulunan mahallenin Yeşil'li adı, eski Bursa'nın konumu itibari ile buradadır.

Daha Fazla

ULUCAMi

Evliya Çelebi'ye göre Bursa'nın Ayasofya'sı olarak adlandırılan Ulu Cami, az bilinmesine rağmen tüm islam eserleri arasında en kutsal yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Çeşmesi, sırrı tüm uzay sisteminin oyulduğu minberi ve sanatının zirvelerindeki hat eserleri ile Bursa'nın dikkatini çekiyor. Ünlü Karagöz-Hacivat'ın çalıştığı cami olarak da bilinir.

Daha Fazla

KENT MEYDANI

Minibüs garajı kaldırılarak kurulan Bursa Kent Meydanı AVM, Bursan merkezde osmangazi metro istasyonuna 100 metre mesafede yer alıyor. Bursa kent meydanı anlayışıyla kurulan Kent Meydanı'nda çeşitli markaların mağazaları, marketleri, teknoloji marketleri, kafeleri ve sinemaları bulunuyor.

Daha Fazla

KAPALI ÇARSI

Bursa çarşısının en eski bölümünü oluşturan Uzun Çarşı, Emir Han'ın kuzeyinde yer alan dükkanlarla şekillenmeye başladı. 15. yüzyılın ilk yarısında bugünkü Kapalıçarşı'nın Uzun Çarşı olarak anıldığı eski belgelerden anlaşılmaktadır. Uzun Çarşı aksının kuzey ve güneyinde sırtları ile küçük işletmeler kuruldu.

Daha Fazla

OSMAN GAZi TÜRBESi

Bursa iline bağlı Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan şelale, Bursa'nın ilçelerinin doğal güzelliklerinden biridir.

Daha Fazla

ORHAN GAZi TÜRBESi

Osmangazi’nin oğlu ve Osmanlı Devleti'nin ikinci padişahı olan Sultan Orhan 1281-1362 yılları arasında yaşamıştır. Yaşadığı dönemde Bursa ve çevresini Bizanslılar'dan almış devlet teşkilatlarını oluşturmuş ve il Osmanlı parasını bastırmıştır. Orhangazi Türbesi Hisar Semti'ndeki Tophane Parkı'nda Bursa'nın fethinden önce şehrin metropolit manastırı olarak kullanılan Sainte Elie Manastırı'nın bir bölümü üzerine inşa edilmiştir. Osmangazi Türbesi'nin tam karşısında bulunan türbe Sainte Elie Manastırı'nın zemin mozaikleri üzerine inşa edilmiştir. Kare planlı olarak yapılan türbenin her cephesinde üçer pencere bulunmaktadır. iç duvarları beyaz badanalı olup pencerelerin üzerinde alınlık şeklinde sade süslemeler bulunmaktadır.

Daha Fazla

SALTANAT KAPISI

Bursa'nın tarihi semti Tophane'de bulunan ve Osmanlı'nın Bursa'ya girdiği yerde bulunan Saltanat Kapısı, Bursa'nın mistik atmosferinin en iyi hissedildiği yer olmalı. Her Cuma çalan mehter marşları ve ışık şovları ile 3 kıtanın efendisini hissetmek hiç de zor değil.

Daha Fazla

ZAFER PLAZA

Bursa'nın ünlü buluşma noktalarından biri "Zafer" olarak bilinir; Yeraltından birbirine bağlı 3 bina ile yer altı alışveriş merkezidir.

Daha Fazla

EMiR SULTAN CAMi

Emir Sultan Cami, Bursa'da, Yıldırım Bayezid'ın kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına, muhtemelen Çelebi Sultan Mehmed'in hükümdarlığı sırasında inşa ettirilmiştir. Bursa'nın en önemli mimari yapılarından olan Emir Sultan Camii, Yıldırım ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Daha Fazla

TOPHANE

Bursa'nın en güzel yerlerinden biri olan Tophane, girişteki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri ile başlı başına bir saygı durağı gibidir. Bursa'nın dört bir yanından top atışlarının da işitildiği yer olan Tophane'nin sesini duymadan oruçlarını açmayan Bursalı sayısı hala az değil.

Daha Fazla

TELEFERiK

Türkiye’nin ilk Teleferiği olan Bursa Teleferik; açıldığı günden (29 Ekim 1963) 2012 yılına kadar aynı teknoloji ile hizmet vermiştir. 7 Haziran 2014 tarihinde teknolojisi, altyapısı ve istasyonları tamamen yenilenerek bambaşka bir yolculuk sunmak üzere yola koyulmuştur.

Daha Fazla

KÜLTÜRPARK

Dönemin Belediye Başkanı Reşat OYAL tarafından 1955 yılında açılan Kültürpark, 1963 yılında ilk kez düzenlenen “Bursa Festivali” ne ev sahipliği yaptı. 40 hektarlık alanı ile Bursa'nın en önemli parkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla şehrin ve vatandaşlarının gözü.

Daha Fazla

KARA MUSTAFA HAMAMI

Ulu Camii'nin bulunduğu Osmangazi semtinde bulunan Karamustafa hamamı oldukça yoğun bir alanda. Şehrin her yerinden toplu taşıma var. Hamam temiz ve seçkin. Ancak asıl dikkat, suyun iyileştirici özellikleridir.

Daha Fazla

KARAGÖZ HACiVAT MÜZESi

14 Haziran 1997, Bursa yeni bir kültür merkezine kavuşmuştur.. Çekirge caddesi üzerinde yer alan ve yıllardır atıl duran eski trafo binası, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından yeniden yapılandırılarak Sanat Evi olarak hizmete sunulmuştur..

Daha Fazla

BURSA TÜYAP FUARLARI

Bursa Tüyap Fuari birden çok alanda çeşitli fuarlar yapmaktadır.

Daha Fazla

BOTANiK PARK

1998 Şehre bol oksijen, yeni dinlenme ve sağlıklı spor alanları kazandırmak amacıyla Bursa'da yeşil kuşak kapsamında 1998 yılında Soğanlı Botanik Parkı açılmış. Soğan Botanik Parkı; 400.000 m2'lik bir alanda 150 türden 8000 ağaç ve 76 türden 100.000 çalı bulunmaktadır.

Daha Fazla

iNKAYA

Bursa'nın Oyukçın mahallesinin kuzeyinde adını veren çınar ağacı 18,2 metre gövde genişliği ile Türkiye'nin en büyük ağaçları oldu. Halkalı ve Ludaklı Çınar Ağacı, leyleklerin her yıl yuva yaptığı Kiremitçi Çınar Ağacı, Osmanlı çınar uçakları ve Bursa çınar ağaçlarıdır.

Daha Fazla

ATATÜRK KENT ORMANI

Odunluk mahallesinin arkasındaki 150 hektarlık ormanlık alanda yer alan Atatürk Kent Ormanı, doğayla buluşup şehrin karmaşasından nefes alabilecek piknik alanları, 3,5 kilometre parke yolu, ahşap köprü ile bir doğa cennetidir. 6,5 kilometrelik yürüyüş yolu ve bisiklet yolu.

Daha Fazla

CUMALIKIZIK

Kınalı Kar dizisiyle ünlü olan bu köy, Bursa'nın turizm açısından öne çıkan yerlerinden biridir. Cabbar, efendinin yükselip gözleme-ayran yaptığı diyarı ziyaret etmeyen bizlerden değiliz.

Daha Fazla

ANATOLiUM ALISVERiS MERKEZi

Anatolium Alışveriş Merkezi, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin yanında, yeni Yalova Yolu üzerinde yer almaktadır. Şehirlerarası gezginlerin ilk adresi olacak Bursalıların tüm günlerini değerlendirip keyifli vakit geçirebilecekleri Alışveriş ve Yaşam alanı olacak.

Daha Fazla

KORUPARK ALISVERiS MERKEZi

Bursa'nın en büyük alışveriş merkezi olan Korupark AVM, Bursalılar ve Bursalı ziyaretçilerine neredeyse hiç yer sınırı vermeden Eğlence ve Alışveriş imkanı sunuyor.

Daha Fazla

SAiTABAT SELALESi

Bursa'ya 12 km uzaklıkta bulunan Saitabat, yemyeşil çim ve çınar ağaçlarıyla çevrilidir. Uludağ eteklerinde şelalelerin aktığı kanyon, ekstrem sporlarla uğraşanların buluşma noktası. Odun ateşinde, çinilerde tereyağla pişirilen alabalıklarıyla ünlü şelale çevresinde piknik alanları bulunuyor.

Daha Fazla

ULUDAG

Dünya standartlarında bir kayak tesisine sahip olan ve ultra lüksüyle ünlü Uludağ, genellikle Bursalılar tarafından piknik ve maksimum dağ yolu aktiviteleri için kullanılıyor. Sosyal kanallarda görülen "Uludağdayım 588 kişiyle" check-in, gerçek bir Bursa'nın yazın piknik, kışın da kestane topladığı yer.

Daha Fazla

GÖLYAZI

Bursa sınırları içinde doğa ve tarihin bir arada yaşadığı eşsiz güzellik Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı Köyü'dür. ilkbaharda yükselen sular nedeniyle yarı bele kadar suda kalan ağaçların, bu sularda sevgi dolu bir melodi gibi yüzen ördekleri vardır.

Daha Fazla

MUDANYA/TRiLYE

Tirilye; Misyalılar, Traklar, Eski Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kampüs olarak kullanılmış; Korunan tarihi eserleri, sokakları ve özellikle zeytinleri ile gezilecek yerlerden biridir.

Daha Fazla

ULUABAT GÖLÜ

Apolyont olarak da bilinen Uluabat Gölü, AMSAR tarafından korunan bir göl olup, göç yolları üzerinde bir gölün sahip olduğu en çok su kuşuna sahip olmasıyla ünlüdür.

Daha Fazla

KUS CENNETi

Bursa-Çanakkale yolunun 45. km'sinde yer alan Kuş Cenneti, Bursa'nın bir diğer doğal ayrıcalığıdır. Özellikle tavus kuşları; Sülün, keklik, barınak gibi birçok kuş türünün bulunduğu Kuş Cenneti, mavi servi, limon servi, ladin ve sedir ağaçları ile görülmeye değer.

Daha Fazla

SUDÜSEN SELALESi

Bursa sınırları içerisinde bu şelaleye en yakın yerleşim yeri Termal'e bağlı Üvezpınar köyüdür. Şelale bu köye yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Şelale başlı başına doğal bir zenginliktir.

Daha Fazla

iZNiK GÖLÜ

Bursa iznik Gölü tatil, dinlenme veya iş gezisi nedeniyle Bursa'ya gelirseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Bursa iznik Gölü Türkiye'nin 5. büyük gölü olan Marmara Bölgesi'nin Bursa iznik Gölü'nün en büyük gölü olma özelliğini taşıyan muhteşem göl manzarası, piknik alanları, çay bahçeleri, restoranlarıyla giden misafirlerini kusursuz bir şekilde ağırlıyor. Bursa iznik Gölü 297 kilometrelik yüzölçümüne sahiptir ve adını kıyıdaki iznik ilçesinden alır.

Daha Fazla

SUUÇTU SELALESi

Bursa iline bağlı Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan şelale, Bursa'nın ilçelerinin doğal güzelliklerinden biridir.

Daha Fazla